5 טיפים להעלאת האסרטיביות שלך

"אני לא מסוגל להגיד מה אני רוצה", "אני לא חושבת שאני מספיק טובה בשביל זה", "אם אעמוד על שלי לא יאהבו אותי", "אף פעם לא מקשיבים לי", "אם אומר מה שאני חושב יכעסו עלי", "אני מרגיש שקוף"…

האם המשפטים האלה מוכרים לכם? אולי שמעתם אותם מאנשים בסביבתכם? ואולי שמעתם אותם בתוככם, מעין קול פנימי שאומר לכם את הדברים.

אנשים שזה השיח הפנימי שהם מנהלים, משקפים את השיח הזה כלפי חוץ וזה מה שהסביבה קולטת. הסביבה קולטת שהם אנשים הססניים, לא בטוחים בעצמם, לא עומדים על שלהם, זה נשקף במילים שהם אומרים ובאופן בו הם אומרים את הדברים, כל שפת הגוף משדרת את המסר אני לא אסרטיבי.

"אף אחד לא יכול לגרום לך לתחושת נחיתות ללא הסכמתך" (אלינור רוזוולט), אנו מסכימים לחוש נחותים מהסביבה, גם אם זו הסכמה לא מודעת.

מרגע לידתנו אנו מקבלים מסרים מהסביבה לגבי יכולתנו או אי יכולתנו, לגבי המסוגלות שלנו להגיע לתוצאות בחיים. המסרים המתקבלים הם מדמויות הסמכות בחיינו. ההורים, המורים, המדריכים המלווים אותנו במהלך שנותינו.

טיפים להגברת מוטיבציה

גם לקבוצת השווים יש השפעה רבה על תפיסותינו, אותם אלה שסובבים אותנו ומשפיעים על האופן בו אנו רואים את עצמנו. אנו בעצם משתקפים דרך עיניהם, דרך המילים שנאמרות לנו, דרך שפת הגוף הנלווית להן. אנו מוקפים בסביבה אוהדת ומחזקת, או לחילופין בסביבה מסרסת. חישבו על אותם ילדים שמחרימים אותם, על אותם אלה שמכנים אותם בשמות גנאי, על אותם ילדים שאף אחד לא מעונין בחברתם והם מוצאים עצמם ללא חברים, מנודים. ילדים אלה, לעיתים, גדלים להיות אנשים חסרי בטחון בעצמם וביכולותיהם.

גם ההתנסויות שלנו בחיים, משפיעות על האופן בו אנו תופסים את עצמנו ויכולותינו. חוויות של כשלון שנשענות על תפיסה עצמית שלילית יוכללו לכדי אמירות "אני לא מספיק טוב", "אני לא יכול..", "אף אחד לא אוהב אותי", בעוד שחוויות של הצלחה יחזקו את הדימוי שלנו.

כל הגורמים האלה קובעים את הדימוי העצמי שלנו. כשהדימוי העצמי שלנו טוב, הבטחון העצמי שלנו גבוה ובא לידי ביטוי באופן בו אנו פועלים ובתוצאות אותן נשיג בחיינו בעוד שדימוי עצמי חלש יגרום לחוסר בטחון עצמי שישתקף באופן התנהלותנו בחיים. בטחון עצמי או חוסר בטחון משתקפים דרך שפת הגוף שלנו, דרך המילים שאנו אומרים ודרך האופן בו אנו מתקשרים עם הסביבה.

אנשים שדרך התנהלותם בחיים היא אסרטיבית, הם אנשים שהתקשורת שלהם עם עצמם ועם הסביבה היא אפקטיבית. הם אותם אלה, שמחוברים למשאבים שלהם, שמכירים בערכם, שמודעים לרגשותיהם ולדברים החשובים להם ויודעים לתקשר את זה לסביבה, לעמוד על רצונותיהם ועל רגשותיהם מתוך מתן כבוד לסובבים אותם.

אלה הם אנשים שמצליחים להגיע להישגים בחייהם ואף לקדם אחרים בסביבתם מתוך ראית עולם אופטימית המתמקדת בדברים החיוביים בהתנהלותם ובהתנהלות של סביבתם.
הם אותם אנשים המקשיבים לסובבים אותם ויודעים להתאים את עצמם לזולת, תוך שימוש בשפה חיובית. היודעים להעביר מסר ולתת משוב מכבד ולקבל משוב. הם אלה היודעים להתמודד עם רגשותיהם ולנהל אותם, והם המאמצים לעצמם אמונות מעצימות ומתוך כך יודעים לנהל קונפליקטים עם עצמם ועם הזולת.

אלה הם אנשים החיים את החיים ולא חוסים בצילם.

מה עליכם לעשות כדי להיות מספיק אסרטיביים על מנת להשיג את התוצאות הרצויות לכן?

 1. בדקו את השפה בה אתם מדברים לעצמכם ולאחרים.

  האם אתם מדברים הרבה בשלילה?
  האם אתם מתמקדים באין ובחסר בחייכם במקום ב"יש"?
  "האנרגיה זורמת למקום שבו מתמקדת תשומת הלב"
  לכן, שאלו את עצמכם מה אתם רוצים להשיג ולא ממה אתם רוצים להמנע.
  בכל פעם שאתם מדברים בשלילה, עצרו ושאלו את עצמכם איך אני יכול לאמר את מה שרציתי בצורה חיובית.

 2. התמקדו בדברים שעושים לכם טוב.

  ערכו רשימה של כל הדברים שאתם טובים בהם ואוהבים לעשותם, והגבירו את נוכחותם בחייכם.

 3. השענו על הצלחות עבר, אפילו הקטנות ביותר. ככל שתהיו מודעים יותר להצלחות אלה כך ילך ויתחזק הדימוי העצמי שלכם והבטחון יגבר.

  ערכו רשימת הצלחות.
  שאלו את עצמכם, אילו משאבים ויכולות שיש לכם, עזרו לכם להצליח.
  בדקו האם יש מכנה משותף לכל אותן הצלחות ותגלו שהצלחה אינה מקרית.

 4. בדקו אילו אמונות מנהלות את חייכם.

  בדקו האם הן מעצימות אתכם או מעכבות ומונעות מכם מלהשיג את רצונכם?
  למדו להציב סימני שאלה לגבי האמונות שלא משרתות אתכם. ערערו על נכונותם ואמצו במקומן אמונות מעצימות.

 5. לכל רגש יש שפת גוף המתאימה לו.

  שאלו את עצמכם מה אתם רוצים להרגיש ומהי שפת הגוף המתאימה לאותו רגש.
  שנו את שפת הגוף שלכם בהתאם.
  תווכחו איך שינוי שפת הגוף משפיע האופן מיידי על ההרגשה.
  אז איך אתם מרגישים עכשיו?

נכתב ע"י אורית פרי
מנחת NLP בכירה.

רוצה לשפר את מיומנויות שלך?

קורס הירשמו עוד היום לקורס NLP MASTER PRACTITIONER >>צאו לדרך חדשה עם הכלים והמוצרים שבחנות שלנו!
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Buttonצרו קשר