האם אתה עיוור להצלחה שלך?

אסנת, אישה מצליחה ובעלת עסק משגשג, שיכולה להתגאות בהישגים מרשימים בתחום האישי והמקצועי, אמרה לי באחת משיחות האימון שלנו, משפט שגרם לאוזניי להזדקף: "אני ממש מפחדת שיגיע הרגע שבו אנשים יחשפו את הבלוף שלי!". היא אמרה זאת בהתייחסה למשובים הנלהבים ומוקירי התודה שהיא מקבלת מעמיתים ומלקוחות שלה, על תרומתה הרבה לחייהם.

עד כמה שהדבר מפתיע, מדובר בתופעה מוכרת שזכתה לשם "תסמונת המתחזה".

תסמונת זו מאפיינת אנשים מצליחים שמאמינים שאינם ראויים להצלחה המרשימה שהם חווים בחייהם.

מדובר בתופעה נפוצה ש"לוקים" בה אפילו מנהיגים דגולים ואנשים מוכשרים במיוחד, שעברם מעיד על הישגים מוכחים, שאין ספק לגביהם. ההערכה היא שכ-70%  מהאנשים המצליחים מרגישים כך, בשלב כזה או אחר, במסלול ההצלחה שלהם.

מאיה ד'אנג'לו, פעילת זכויות אדם מוערכת, שכתבה 11 ספרים מצליחים, אמרה שהיא עדיין חוששת שמישהו "יגלה אותה".

מנכ"ל סטארבקס, הווארד שולץ, סיפר שכאשר התמנה לתפקיד, לא היה בטוח שהוא מתאים והטיל ספק ביכולתו להוביל חברה בינלאומית מהגדולות בעולם.

באיזו מידה תופעה זו מוכרת לכם?

לדוגמה, אתם מקבלים קידום משמעותי בעבודה, אך לצד הרגשת הסיפוק והשמחה, מתגנב פחד שאולי אינכם מתאימים לתפקיד… שאולי אינכם מוכשרים מספיק על מנת למלא אותו… שהממונה העריך אתכם למעלה מיכולתכם האמיתית… אולי אתם אפילו חושבים שזכיתם בתפקיד בזכות מזל או עיתוי מוצלח ואינכם באמת ראויים לו…

הפחדים הללו עלולים למנוע מכם לאמץ אל חיקכם את ההצלחה, ולהמשיך להתקדם הלאה אל מחוז חפצכם. במידה ואתם מזהים את עצמכם מזדהים, ברמה כזו או אחרת, עם "תסמונת המתחזה", להלן מספר טיפים, הנשענים על הנחות היסוד של גישת ה-NLP,  שיסייעו לכם לנהל את הספיקות העצמיים שלכם, ולחיות בהלימה עם ההצלחה שלכם:

  • האמינו שכל המשאבים הנדרשים להצלחה כבר נמצאים בתוככם – כשאתם מאמינים בכך, אתם תעשו את כל מה שנדרש כדי להשיג את יעדיכם השאפתנים ביותר. כשאינכם מאמינים בכך, לא תעשו אפילו את הצעד הראשון.

אם אתם מתקשים להתחבר לאמונה זו, אתם מוזמנים להיזכר בחוויות עבר מאתגרות שצלחתם אותם, אולי אפילו במשברים שעברתם, ולחשוב כמה משאבים פנימיים, שלא שיערתם שקיימים בתוככם, התגלו במהלך ההתמודדות איתם.

  • זכרו שכל סיטואציה, אתם עושים כמיטב יכולתכם עם המשאבים הזמינים עבורכם – כשאתם מכוונים להצלחה, ועושים כמיטב יכולתכם כדי לממש אותה, איש לא יכול לדרוש מכם מעבר לזה. אם חוויתם חוסר הצלחה, גלו חמלה כלפי עצמכם כי עשיתם הכי טוב שאתם יכולים באותה סיטואציה, והשיפוטיות לא רק שלא תקדם אתכם לעבר יעדכם, אלא שתוסיף לחץ ועומס רגשי מיותר, שיחבל במאמציכם.
  • התייחסו לכל תוצאה כאל הישג – גם כשאתם עושים את מיטב המאמצים כדי להצליח, ישנם דברים שנמצאים מחוץ לטווח השליטה שלכם, ולכן התכניות הטובות ביותר, עלולות להשתבש. זכרו שכאשר אתם נכשלים, אתם מפיקים מהכישלון למידה שמשרתת אתכם בהמשך, ועוזרת לכם לצמוח ולהשתפר באופן מתמיד. אחרי הכל, "הטעויות שאנו עושים והלמידה שנובעת מהן, הן שהופכות אותנו למומחים". פרגנו לעצמכם את "שכר הלימוד" שעליכם לשלם במסלול הלמידה, שבסופו אתם הופכים למומחים.
  • היו מודעים לכך שבבסיס של כל התנהגות קיימת כוונה חיובית – זהו את המקור לספקות העצמיים שלכם.

האם מדובר באמונה מגבילה שנוצרה בעבר ואתם ממשיכים לשאת אותה אתכם? האם מדובר ברגש של פחד? או במחסום אחר?…

כשאתם מזהים את המקור לספק העצמי, בררו מהי הכוונה החיובית שעומדת מאחוריו: מה הוא משיג עבורכם באופן לא מודע? מהו המסר שהוא מביא איתו? הקשיבו למסר!

  • זכרו שהמפה אינה השטח – המציאות היא תפישה, ואינה בבחינת עובדה קיימת. במידה ואתם מגלים שתפישת המציאות (המפה) שלכם מגבילה אתכם, התחילו לערער את וודאותה. התחילו לשים סימני שאלה שיערערו את הספק. אם מדובר באמונה, בררו האם לא פג התוקף שלה? האם יש לכם הוכחות נגד שסותרות אותה?… אם מדובר ברגש מחליש בררו על מה הוא מאותת לכם, וזהו לאילו משאבים אתם זקוקים על מנת להתחבר למקורות העוצמה שלכם.
  • חשבו מחוץ קופסה כי תמיד קיימות יותר משתי אפשרויות בחירה – כאשר אתם מרגישים חסומים, זכרו שהפתרונות הם אינסופיים. ברגע שזיהיתם את הכוונה החיובית של הספק והבנתם את המסר שלו, באפשרותכם ליצור חלופות הולמות למימוש המסר, על מנת שלא תזדקקו לספק.
  • התמקדו בהצלחותיכם! זכרו שהאנרגיה זורמת לכיוון שבו תשומת הלב מתמקדת – ערכו רשימה של הצלחות עבר, ורשמו מה היתה תרומתכם האישית לכל הישג המופיע ברשימה זו.

מפו ורשמו אילו יכולות שלכם באו לידי ביטוי, אלו תכונות שלכם סייעו להצלחה, ואילו משאבים ייחודיים היו בעלי ערך וסייעו להשגת התוצאה.

הקפידו שרשימה זו תהיה נגישה לכם, ותחשפו אליה רוב הזמן.

שימו לב גם לדיבור הפנימי שלכם, זהו מחשבות או סוגסטיות עצמיות שליליות ושנו אותן. הקפידו לדבר עם עצמכם באופן מכבד ומעצים.

ולסיכום:

הצלחה היא מסע ולא אקט חד פעמי!

קחו  בחשבון שרוב האנשים המפורסמים והמנהיגים המובילים בעולם חוו ספק עצמי, בשלב כלשהו במסע ההצלחה שלהם, אולי אפילו יותר מפעם אחת.

ובכל זאת… כשאנו מתבוננים בהם מבחוץ, אנו מרגישים הערכה כלפיהם למרות טעויות או כישלונות, שהיו חלק מהדרך שלהם.

כל עוד אתם אותנטיים ופועלים מתוך רצון כן להיטיב, לתרום ולסייע, אנשים יסלחו לכם על טעויותיכם.

ספק עצמי הוא טבעי, ואתם יכולים ללמוד לנהל אותו. התבוננו בעצמכם דרך נקודת המבט של אנשים אחרים שמכירים ומעריכים אתכם, ושימו לב לדברים שהם רואים בכם, היו מודעים לאותם דברים שזיכו אתכם מלכתחילה בהערכתם…

איך זה גורם לכם להרגיש?…

מרגישים ראויים להצלחה שלכם?…

כתבה: רונית גולדברג, NLP Master Trainerצאו לדרך חדשה עם הכלים והמוצרים שבחנות שלנו!
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Buttonצרו קשר