שוב קצר בתקשורת ? – כוחן של המילים ואיך משתמשים בכוח הזה בשיטת ה – NLP ?

כוחן של המילים –ואיך משתמשים בכוח הזה בשיטת ה- NLP?

קורה לכם לפעמים בסיטואציות שונות שאתם רוצים להסביר את עצמכם ואת עמדתכם לצד השני.. ולא משנה כמה השתדלתם או עד כמה התאמצתם, הצד השני הבין בדיוק הפוך ממה שהתכוונתם?

השפה, הביטויים והמילים שאנשים משתמשים, יוצרים אצל כולנו רגש ולכן יש להן השפעה עצומה על איכות חיינו על התנהלותנו ועל התוצאות שלנו בחיים.

בוודאי תסכימו איתי שאנשים מבינים שלמילה יש המון כוח. זו גם הסיבה שכולם משתמשים בביטויים כמו: "סמוך על המילה שלי" "שקול מילים", או "מילים כדורבנות", סביר שעכשיו אתם נזכרים בעוד ביטויים שאתם משתמשים בהקשר הזה. העניין הוא שבשגרה היומיומית אנחנו לגמרי שוכחים עד כמה המילים הן באמת חשובות ומשמעותיות.

מה שמרבית האנשים אינם יודעים הוא שגם המבנה של המשפט חשוב. האמת היא שלפעמים המבנה חשוב אפילו יותר מהמילים עצמן ושימוש במילה מסוימת באותו משפט, באותה סיטואציה ובאותו הקשר רק במיקום שונה במשפט ישפיע עלינו בצורה הפוכה לחלוטין.

קחו לדוגמא את המילה "אבל.." ותחשבו כמה פעמים ביום אתם משתמשים בה.

לכאורה "אבל" זו מילה תמימה, אך השימוש בה הוא טריקי. מצורפת כאן דוגמא לאיך שינוי במבנה המשפט בשילוב המילה "אבל"  עושה הבדל משמעותי בתקשורת שלנו עם אחרים. מוזמנים לקרוא את המשפט כאילו הוא נאמר לכם באופן אישי.

כוחן של המילים בשיטת ה- NLP

המצב הראשון – דוגמא לאיך שינוי במבנה המשפט עושה הבדל משמעותי בתקשורת:

רציתי להגיד לך תודה על כל המאמץ שדאגת להשקיע בהכנת ארוחת הערב. האוכל היה מאוד טעים, ומאוד התרשמתי מהיצירתיות שלך, אבל.. כשראיתי את כל הכלים שנשארו בכיור אחרי הארוחה ממש התעצבנתי..

שימו לב עם איזו תחושה נשארתם?  מניחה שהיא לא נעימה בכלל. מצד אחד קיבלתם מחמאות, ובכל זאת נותרה תחושה לא נעימה. איך זה יכול להיות?

לפני ההסבר, הנה המצב השני:

כשראיתי את כל הכלים שנשארו בכיור אחרי הארוחה ממש התעצבנתי אבל.. רציתי להגיד לך תודה על כל  המאמץ שדאגת להשקיע בהכנת ארוחת הערב. האוכל היה מאוד טעים, ומאוד התרשמתי מהיצירתיות שלך..

שימו לב, השתמשנו כאן בדיוק באותן מילים. רק מבנה המשפט השתנה.

עם איזו תחושה נשארתם כלפי המשפט השני? אני בטוחה שההרגשה הטובה מהמחמאות שקיבלתם ממוקמת עכשיו במקום טוב בגוף ונשארתם מחויכים, על אף הפתיח המאוד לא מחמיא.  איך זה קורה? ההסבר מאוד פשוט; המילה אבל, מבטלת תמיד את כל הנאמר בחלקו הראשון של המשפט. זו גם הסיבה שהנחת היסוד שאומרת ש"האנרגיה זורמת למקום שבו ממוקדת תשומת הלב", הנלמדת במסגרת לימודי ה- NLP,  באה כאן מאוד לידי ביטוי.

כוחן של המילים בשיטת ה- NLP

ויותר מכך, המילים או התוכן עצמו זה מה שאנחנו שומעים בצורה מודעת. אך השפה מושתתת גם על דפוסים שהם לחלוטין לא מודעים. מנקודת המבט של שיטת ה- NLP,  כשאנחנו מכירים את הדפוסים אנחנו יכולים להבין לא רק מה האחר חווה, אלא גם איך הוא חושב.  ואז להשתמש בדפוסים שלו ובכך להשפיע וליצור מצב של היענות ורצון מצדו לשתף אתנו פעולה.

 

דוגמא נוספת המתחברת להנחת היסוד "האנרגיה זורמת למקום שבו ממוקדת תשומת הלב":

הפעם נתמקד במשפט שמתחיל ב " אני לא יכולה לעשות את….! ",

כמה פעמים כבר שמעתם  אחרים או אפילו את עצמכם מתחילים ככה את המשפט?

העניין הוא שמשפט שמסתיים עם סימן קריאה, יותיר אצל מי שאמר אותו וגם אצל מי ששמע אותו, תחושה שאין אפשרות אחרת, זה המצב ואין מה לעשות! כך נוצרת תחושה של חוסר אונים וחוסר יכולת להקדם. החוויה שנוצרת היא חוויה של תקיעות.

בואו נבחן את המשפט הזה מנקודת המבט של שיטת ה- NLP משתי זוויות חדשות ושימו לב איך כל החוויה משתנה:

אפשרות א'  – במקום לומר את המשפט כפי שנאמר, נשנה לו את סדר המילים:

"אני יכולה שלא לעשות את.. !"   שינוי קטן בסדר המילים יוצר תחושה של אפשרות. כי אני יכולה לעשות את..   ואני יכולה גם שלא לעשות את… הבחירה היא שלי.

אפשרות ב' – במקום לסיים את המשפט עם סימן קריאה, סיימו אותו עם סימן שאלה.

"אני לא יכול לעשות את… ?"  סימן השאלה פותח אותנו לאפשרויות חדשות. במקרה הזה, אני אפילו יכולה אפילו להגדיל ולשאול: "איך אני עושה את ….?"  וכך מרחיבה אפילו יותר את אפשרויות הבחירה.

הדוגמאות שהובאו כאן מוכיחות איך שינויים במבנה המשפט, או שימוש במילים מסוימות  משנות לחלוטין את החוויה ואת המשמעות שיוצר המשפט.

בקורס NLP אנו לומדים בין היתר כי למילים אכן יש כוח. או שאולי לא.

 

*נכתב ע"י תמי צפרוני,  NLP & LAB Trainer

 צאו לדרך חדשה עם הכלים והמוצרים שבחנות שלנו!
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Buttonצרו קשר