11 מאפיינים של התמודדות אפקטיבית עם חוסר וודאות

ד"ר טרוויס בראדברי (Travis Bradberry) שחקר אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה, שמתמודדים היטב עם מצבי חוסר וודאות ויודעים לנהל אותם באופן אפקטיבי, מצא אצלם 11 מאפיינים משותפים:

 1. משתיקים את המערכת הלימבית שפועלת אוטומטית במצבי סכנה – הם מזהים את תגובת הפחד האוטומטית ההישרדותית, ויודעים להבחין בין התגובה האוטומטית לבין פחד מציאותי. לצורך זה הם ממקדים את תשומת לבם במידע עובדתי, מתייגים את המחשבות השליליות שמתעוררות כלא ריאליות, ויודעים להכיל את הפחד לפני שהוא מתחיל להשתלט.
 2. נשארים חיוביים – מכוונים את תשומת לבם לדברים חיוביים ונטולי לחץ.
 3. יודעים מה הם יודעים ומה אינם יודעים – הם אינם מתייחסים לדברים כמכלול, אלא עושים הבחנות ספציפיות בין מרכיבי הסיטואציה, ומזהים מה בשליטתם ומה אינו בשליטתם.
 4. מקבלים את מה שמחוץ לשליטתם – הם מתמקדים במה שנמצא בשליטתם ופועלים תוך שהם לוקחים בחשבון שהם עלולים לטעות.
 5. מתמקדים רק במה שחשוב – הם יודעים לתעדף משימות והחלטות ולהתמקד במה שחשוב באמת.
 6. אינם חותרים לשלמות – הם מניחים שטעויות הן בלתי נמנעות וצריך להשתמש בהן ככלי ללמידה.
 7. אינם מתמקדים בבעיה – מתמקדים בפתרונות ובדרכים בהן הם יכולים להתגבר על הבעיה.
 8. מכינים את עצמם לאפשרות שיכשלו – מתכננים תכניות תוך מודעות לכך שיתכן שקבלו החלטה לא נכונה, וחיים בשלום עם האפשרות שיכשלו.
 9. יודעים מתי לסמוך על האינטואיציה שלהם – נותנים את המרחב והזמן למידע שמגיע מהאינטואיציה, מתקפים את האינטואיציה שלהם ומזהים מתי הם יכולים לפעול על פיה.
 10. אינם שואלים "מה אם…?" – הם יודעים ששאלות מעין אלה מובילות לתרחישים שליליים ויוצרות חרדה, ולכן מתמקדים במטרות ומשימות לטווח קצר.
 11. כשכל הדברים האחרים נכשלים, הם נושמים – מתרגלים מדיטציות נשימה ונוכחות ברגע.


צאו לדרך חדשה עם הכלים והמוצרים שבחנות שלנו!
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Buttonצרו קשר